.

Send your scripts and videos to:-

scripts@linedancerweb.com

Clubs





 
Teacher
Day
Club Name
Venue Name
Location
  Online
Rhoda Lai 
Sunday 
LaiDance 
Online Lesson
 
Rhoda Lai 
Thursday 
LaiDance 
Online Lesson
 
Rhoda Lai 
Wednesday 
LaiDance 
Online Lesson
 
Jeremy Souppart  
Tuesday 
SMILING BOOTS 17 
Online Lesson
 
Paul Alderson 
Monday 
Moortown Line Dancing 
Online Lesson
 
Margaret Elaine Birchall 
Monday 
Elaine's Dancers 
Online Lesson
 
Margaret Elaine Birchall 
Monday 
Elaine's Dancers 
Online Lesson
 
Margaret Elaine Birchall 
Monday 
Elaine's Dancers 
Online Lesson
 
Luisa Lau 
Tuesday 
Elite Dance Club 
Online Lesson
 
Jean Harris 
Tuesday 
Kool Kickers 
Online Lesson
 
Nicolas Nicolas 
Monday 
Winslow Dancers 
Online Lesson
 
Hayley Wheatley 
Thursday 
Footworx Dance 
Online Lesson
 
Hayley Wheatley 
Wednesday 
Footworx Dance 
Online Lesson
 
Hayley Wheatley 
Tuesday 
Footworx Dance 
Online Lesson
 
Berta Bertanyna ULD Sleman 
Wednesday 
SEGAR studios 
Online Lesson
 
Ariadna Corbi 
Saturday 
I Hope You Dance - Campllong Avançat 
Online Lesson
 
Alison Biggs 
Monday 
TheDanceFactoryUK 
Online Lesson
 
 
Pauline Miller 
Thursday 
In line we dance 
 
Somerton , 
Mona Schutzer 
Tuesday 
Skedsmo Western Club 
 
Strømmen, 
Andrea Farkas 
Wednesday 
Onetwo Linedance 
Swingwerk  
Münchenstein , Baselland
Andrea Farkas 
Monday 
Onetwo Linedance 
Swingwerk  
Münchenstein , Baselland
Andrea Farkas 
Tuesday 
Onetwo Linedance  
Brühlgasse  
Reinach, Baselland
Kim Ray 
Wednesday 
Ray Of Sunshine Dancers 
St Margarets Social Club 
Luton, Beds
Julie Myers 
Monday 
steps n stetsons 
crescent centre and winnersh community hall 
lower earley and winnersh, berkshire
Andika Jordan 
Wednesday 
Flow-Dance Steffisburg 
 
Steffisburg, Berner Oberland
Janet Gerrard 
Tuesday 
Jan and Peter’s line Dance class 
Blackrod community centre 
Bolton, Blackrod, Bolton and
Janet Gerrard 
Tuesday 
Jan and Peter’s line Dance class 
Blackrod community centre 
Bolton, Blackrod, Bolton and
Christina Capel  
Monday 
Chalfont Line Dance Club  
Higher Denham Community Association 
Higher Denham, Buckinghamshire
Kim Ray 
Tuesday 
Ray Of Sunshine Dancers 
Knowles Junior School (Gym) 
Bletchley, Milton Keynes, Bucks
Charlie Bowring 
Thursday 
Linedance4all 
Eagle Sports & Social Club 
Warrington, Cheshire
Marica Friedrich 
Tuesday 
DanceHall 
 
Enger, Deutschland
Marica Friedrich 
Tuesday 
DanceHall 
Mary Bee's 
Enger, Deutschland
Susan Dore 
Tuesday 
Sincinatty Stompers 
Broomfield Village Hall 
Chelmsford, Essex
Beverley Chevis 
Thursday 
The Line Dance Company 
Waterlooville Community Centre 
Waterlooville, Hampshire
Beverley Chevis 
Thursday 
The Line Dance Company 
Waterlooville Community Centre 
Waterlooville, Hampshire
Beverley Chevis 
Monday 
The Line Dance Company 
Waterlooville Community Centre 
Waterlooville, Hampshire
Beverley Chevis 
Monday 
The Line Dance Company 
Bedhampton Community Centre 
Waterlooville, Hampshire
Kim Ray 
Tuesday 
Ray Of Sunshine Dancers 
Cassel Memorial Hall 
Lilley, Herts
Averil Adair 
Tuesday 
Sassy Steppers 
Askeaton Community Hall  
Askeaton, Co. Limerick, Ireland
James Harrington 
Monday 
Step In Line-Dance 
Holmes Mill 
Clitheroe, Lancashire
Sandra Kirkham 
Monday 
The Rays Line Dance Club 
Stalmine Village Hall 
Stalmine, Nr Poulton Le Fylde, Lancashire
Trude Dalene 
Monday 
Ørsta Linedance 
 
Ørsta, Møre og Romsdal
Sandra Williams 
Wednesday 
Wednesday Weavers 
Reepham Town Hall 
Reepham, Norwich, Norfolk
Damian Brady 
Thursday 
Rodeo Linedancers 
Burren warrenpoint 
Newry, Nortern Ireland
Caroline Cooper 
Monday 
Linedancers of Linthorpe  
Linthorpe community centre Linthorpe village  
Middlesbrough , North East England
Caroline Cooper 
Tuesday 
Linedancers of Linthorpe  
Hartburn & Fairfield  
Stockton on tees , North east England
Rosemary McAree 
Monday 
Southgate Line Dancers 
Southgate Club 
London, North London
Debra Coates 
Thursday 
One Step Forward LDC 
 
Blyth, Northumberland
Sandra Williams 
Wednesday 
Wednesday Weavers  
Reepham Town Hall 
Reepham, Norwich
Lesley Miller 
Thursday 
Miller Magic DANSTYLZ  
Trinity Church  
Cathcart, Scotland
Lesley Miller 
Tuesday 
Miller Magic DANSTYLZ  
Claremont Parish Church  
East Kilbride , Scotland
Cathy van der Nest 
Monday 
 
 
, South Africa
Andrea Farkas 
Thursday 
Onetwo Linedance 
Brühlgasse 
Reinach, Switzerland
Lacey Key 
Wednesday 
Get To Steppin 
Triangle Fitness 
Thomasville, Thomasville, North Carolina
Ray jones 
Tuesday 
R&M LINE DANCE  
RAOB-buffs CLUB 
Abertridwr , Wales
Linda Rolls 
Wednesday 
Louisiana's 
Hampstead Social Club 
Birmingham, West Midlands
Alexis Rehan Strong 
Thursday 
Lex’s Liners  
Quarry Bank Conservative Club 
Brierley Hill , West Midlands
Sharon Hancox 
Thursday 
 
St Matthews Sport's & Social Club 
Burntwood, West Midlands
Linda Rolls 
Tuesday 
Louisiana's  
St Chad's Church Hall 
Coseley, West Midlands
Linda Rolls 
Monday 
Louisiana's  
Gornal and Sedgley Labour club 
Dudley , West Midlands
Linda Rolls 
Monday 
Louisiana's 
Gornal and Sedgley Labour Club 
Dudley, West Midlands
Linda Rolls 
Wednesday 
Louisiana's  
Charlemont Bowling Club 
West Bromwich , West Midlands
Maureen Burgess 
Wednesday 
County Liners 
St Gabriel’s Church Hall 
Billingshurst, West sussex
Maureen Burgess 
Tuesday 
County Liners 
Felpham memorial hall 
Bognor Regis, West Sussex
Mel Cane 
Thursday 
Mulepackers CWDC 
Laverstock Villlage Hall 
Laverstock, Salisbury, Wiltshire
Mel Cane 
Monday 
Mulepackers CWDC 
Laverstock Villlage Hall 
Salisbury, Wiltshire
Mel Cane 
Tuesday 
Mulepackers CWDC 
West Grimstead Village Hall 
West Grimstead, Salisbury, Wiltshire
Sue Bell 
Thursday 
Crewe’s Liners 
Worleston Village Hall 
Nantwich, Worleston
  Australia
Darren Mitchell 
Monday 
Cheyenne On Queue 
Berwick Masonic Hall 
Berwick, Melbourne
Darren Mitchell 
Monday 
Cheyenne On Queue 
Timbarra Community Hall 
Berwick, Melbourne
Darren Mitchell 
Wednesday 
Cheyenne On Queue 
Devon Meadows Primary School 
Devon Meadows, Melbourne
Darren Mitchell 
Thursday 
Cheyenne On Queue 
Arthur Wren Hall  
Hampton Park, Melbourne
Darren Mitchell 
Tuesday 
Cheyenne On Queue 
Arthur Wren Hall  
Hampton Park, Melbourne
Darren Mitchell 
Wednesday 
Cheyenne On Queue 
Officer Public Hall 
Officer, Melbourne
Trent Duncan 
Monday 
Tropical Boots 
St Anthonys Catholic College 
Townsville, Queensland
Josh Talbot 
Wednesday 
JB Talbot Line Dancers 
Glenwood Community Hub  
Glenwood, Sydney
Josh Talbot 
Monday 
JB Talbot Line Dancers  
Ringrose Primary School 
Greystanes , Sydney
Josh Talbot 
Monday 
JB Talbot Line Dancers  
YMCA Bankstwon 
Revesby, Sydney
Laura Rittenhouse 
Friday 
Boots and All 
Chigwell Barn 
Chigwell, Tasmania
Laura Rittenhouse 
Thursday 
Boots and All 
Chigwell Barn 
Chigwell, Tasmania
Sue Pearson 
Thursday 
Kilmore Linedancers 
Kilmore Senior Citizens Club 
Kilmore, Victoria
Sue Pearson 
Monday 
Kilmore Linedancers 
Kilmore Senior Citizens Club 
Kilmore, Victoria
Claire Cherry 
Tuesday 
Cherry Steppers 
Cracovia Club 
Bennett Springs, Western Australia
Michelle Mauger 
Thursday 
MM Line Dancing 
Baker Community Hall 
Cardup, Western Australia
Tina Scammell 
Monday 
Step2it Linedance 
All Saints Church Hall 
Gosnells, Perth, Western Australia
Tina Scammell 
Wednesday 
Step2it Linedance 
All Saints Church Hall 
Gosnells, Perth, Western Australia
Tina Scammell 
Thursday 
Step2it Linedance 
All Saints Church Hall 
Gosnells, Perth, Western Australia
Tina Scammell 
Monday 
Step2it Linedance 
Gosnells Bowling Club 
Gosnells, Perth, Western Australia
Claire Cherry 
Wednesday 
Cherry Steppers 
Mount Hawthorn Main Hall 
Mount Hawthorn, Western Australia
Claire Cherry 
Tuesday 
Cherry Steppers 
Mount Hawthorn Main Hall 
Mount Hawthorn, Western Australia
Claire Cherry 
Thursday 
Cherry Steppers 
North Perth Town Hall 
North Perth, Western Australia
Alison Johnstone  
Wednesday 
NULINE DANCE 
MACEDONIAN CLUB  
PERTH, WESTERN AUSTRALIA
Alison Johnstone  
Tuesday 
NULINE DANCE 
MACEDONIAN CLUB  
PERTH, WESTERN AUSTRALIA
Michelle Mauger 
Tuesday 
MM Line Dancing 
Hillman Hall 
Rockingham, Western Australia
Tina Scammell 
Tuesday 
Step2it Linedance 
Amherst Village Community Centre 
Southern River, Perth, Western Australia
  Austria
Susanna Ott 
Monday 
BlackAngelDancers 
B.A.D. 
Vienna, 
  Belgium
Daniel Steenackers 
Tuesday 
WILD HORSES COUNTRY DANCERS 
 
Limal, 
Jef Camps 
Tuesday 
Little Jeff Dance Classes (LJDC) 
LJDC Clubhouse 
BERINGEN, LIMBURG
Jef Camps 
Thursday 
Little Jeff Dance Classes (LJDC) 
LJDC Clubhouse 
BERINGEN, LIMBURG
Laurent Chalon 
Friday 
Simply Dancers 
 
Champlon (Tenneville), Luxembourg
Ingrid Van Houdt 
Tuesday 
CD-TAHTANKA 
Sint Pieters Leeuw 
Sint Pieters Leeuw, Vlaams Brabant
Johnny Van Hassel 
Thursday 
Riverboots Country 
CC Merselborre 
Sint-Pieters-Leeuw, Vlaams Brabant
  Canada
Nicolas Nicolas 
Monday 
Winslow Dancers 
 
COOKSHIRE-EATON, Estrie, Montérégie, Chaudière-Appalache
Rhoda Lai 
Thursday 
LaiDance 
Thornhill Community Centre 
Toronto, ON
Rhoda Lai 
Thursday 
LaiDance 
Thornhill Community Centre 
Toronto, ON
Rhoda Lai 
Wednesday 
LaiDance 
Thornhill Community Centre 
Toronto, ON
Bobby Chong 
Monday 
Toronto Wranglers 
Central Neighbourhood House 
Toronto, Toronto, Ontario - Downtown Toronto
  China
Diana Liang 
Monday 
Elderly University, Kunming U of Science & Technology Campus 
Yunnan Provincial Elderly University 
Kunming, Yunnan Province
  Czech Republic
Josef Novák 
Tuesday 
Josefína 
Primary shool E. Valenty 
Prostějov, 
Marek Suchomel 
Tuesday 
Line dance Vyškov 
ZŠ Letní pole 
Vyškov, 
Michal Janák 
Monday 
LDC Karolina Brno 
SVC Luzanky, Louka 
Brno, South Moravia
Michal Janák 
Thursday 
Community Dancers Brno 
SVC Luzanky, Louka 
Brno, South Moravia
Tom Dvorak 
Tuesday 
Line Dance Klub 
 
Pisek, South of Bohemia
Tom Dvorak 
Sunday 
TCS LOUISIANA 
 
Pisek, South of Bohemia
  Denmark
Annette Dida Nielsen 
Monday 
Greve Linedance 
Greve Idrætscenter 
Greve, 
Annette Dida Nielsen 
Thursday 
Greve Linedance 
Greve Idrætscenter 
Greve, 
Jannie Tofte Andersen 
Monday 
Dancing Stars 
Carl Nielsen Skolen 
Nr. Lyndelse, Fyn
Jannie Tofte Andersen 
Wednesday 
Love-to-Dance 
CSV 
Odense , Fyn
Annette Haslund 
Thursday 
Silverstar Linedancers 
Silverstar Linedancers  
Frederikssund, Hovedstaden
Annette Haslund 
Monday 
All of Dance 
Enghaveskolen 
Frederiksvaerk, Hovedstaden
Lene Mainz Pedersen 
Thursday 
Herning Linedance 
Herning Linedance 
Herning, Jylland
Lene Mainz Pedersen 
Monday 
Herning Linedance 
Herning Linedance 
Herning, Jylland
Jannie Tofte Andersen 
Tuesday 
Allround Dance 
Brøndbyøster Skole 
Brøndbyøster, Sjælland
Anja Stryhn 
Monday 
Latinodance by Salsa Næstved  
Latinodance class 
Næstved , Sjælland
Lene Mainz Pedersen 
Monday 
Herning Linedance 
 
Herning, Snejbjerg
  Estonia
Merju Hiir 
Sunday 
Saku Linedance Club Happy Feet 
Kindergarden Terake 
Saku, Harju County
  Finland
 
Thursday 
Country Heels & Toes 
 
Paimela, 
  France
Marisa Martin 
Friday 
Strass Dancers 
Foyer Saint Ulrich 
Oberschaeffolsheim, Alsace
Emmanuelle GAMBETTE 
Monday 
Lucky Dancers Truchtersheim 
Espace Terminus - Truchtersheim 
Truchtersheim, Alsace
Karolyna Caceres Lopez 
Monday 
Line Dance Attitude 24 
 
Campsegret , Dordogne
Jean-pierre BARROIS 
Wednesday 
ROCK & COUNTRY 
 
Le Val d'Ajol, Grand EST
Delphine RAVA 
Tuesday 
Dream on country 
 
LE HAVRE, Normandie
Delphine RAVA 
Thursday 
WHITE BIRD COUNTRY 
 
CRIQUETOT L'ESNEVAL, Normandy
Karine Moya 
Monday 
Les Rolling Tiags 66 
Boulevard Voltaire 
Elne, Occitanie
Beatrice Jover 
Lundi 
b'j line 
line 
vitrolles, paca
Sylvie CARNOY 
Thursday 
Crazy Love Country 
Rue de Flandre, 60190 Gournay-Sur-aronde 
Gournay-Sur-Aronde, Picardie
LAURE-ANNE VITELLI 
Monday 
LINE DANCE STORY 
LINE DANCE STORY 
SAINT-RAPHAEL, VAR
LAURE-ANNE VITELLI 
Monday 
LINE DANCE STORY 
 
SAINT-RAPHAEL, VAR
  Germany
Tobias Jentzsch 
Wednesday 
Wildcat Dancer TSG Nordholz e.V. 
Gym hall primary school in Nordholz 
Wurster Nordseeküste - OT Nordholz, 27639
Sahar Telaki 
Monday 
ADTV Tanzschule Harry Hagen 
ADTV Tanzschzle Harry Hagen 
74321 Bietigheim, Baden-Württemberg
Sahar Telaki 
Friday 
ADTV Tanzschule Harry Hagen 
ADTV Tanzschule Harry Hagen 
74321 Bietigheim, Baden-Württemberg
Sahar Telaki 
Thursday 
ADTV Tanzschule Harry Hagen 
ADTV Tanzschule Harry Hagen 
74321 Bietigheim, Baden-Württemberg
Silvia Schill 
Tuesday 
Linedance TC Blau Gold im VfL Tegel e.V. 
Great Ballroom VfL Tegel e. V. 
Berlin, Berlin
Silvia Schill 
Monday 
Linedance TC Blau Gold im VfL Tegel e.V. 
Great Ballroom VfL Tegel e. V. 
Berlin, Berlin
Norbert HOFFMEISTER  
Thursday 
Country-Linedancer e. V.  
 
Zuehlsdorf, Berlin Brandenburg
Silvia Schill 
Thursday 
Country Linedancer Berlin-Brandenburg e. V. 
CLD Saloon Zühlsdorf 
Zühlsdorf, Brandenburg
Silvia Schill 
Wednesday 
Country Linedancer Berlin-Brandenburg e. V. 
CLD Saloon Zühlsdorf 
Zühlsdorf, Brandenburg
Silvia Schill 
Tuesday 
Country Linedancer Berlin-Brandenburg e. V. 
CLD Saloon Zühlsdorf 
Zühlsdorf, Brandenburg
Gina Kargoscha 
Friday 
TC Gold und Silber Bremen 
Waller Heerstraße 46, 28217 Bremen 
Bremen, Bremen
Anke Glawe 
Wednesday 
Fire heels 
Gützkow 
Gützkow, Mecklenburg-Vorpommern
Anke Glawe 
Monday 
Fire heels 
Jarmen 
Gützkow, Mecklenburg-Vorpommern
Gina Kargoscha 
Saturday 
TSZ Delmenhorst 
Schanzenstraße 10, Delmenhorst 
Delmenhorst, Niedersachsen
Patricia Steffen 
Wednesday 
Rhine-Liners 
 
Düsseldorf, Nordrhein-Westfalen
Sabine Funke 
Thursday 
Dizzy Dancers Mayen 
 
Mayen, Rheinland-Pfalz
  Indonesia
Berta Bertanyna ULD Sleman 
Wednesday 
ULD Sleman 
SEGAR studios 
Yogyakarta, Indonesia country
  Ireland
Helen O'Malley 
Monday 
Rhythm n line 
The Bush Hotel  
Carrick on Shannon, Co. Leitrim
Helen O'Malley 
Monday 
Rhythm n line 
The Bush Hotel  
Carrick on Shannon, Co. Leitrim
Helen O'Malley 
Sunday 
Rhythm n line 
The Castle Inn 
Newcastle, Co. Wicklow
Damian Brady 
Monday 
Rodeo Linedancers 
Gateway 
Newry, County Down
Patricia Mallett 
Monday 
BORDERLINE BANDITS 
PILOTS ROW  
derry, northern ireland
  Korea, Republic of
Grace David 
Saturday 
GD Line Dance 
Garam Village 
Unjeong New Town, Paju City
Grace David 
Tuesday 
GD Line Dance 
Hillstate Complex 
Unjeong New Town, Paju City
Grace David 
Thursday 
GD Line Dance 
Lotte Castle Castilian Center 
Unjeong New Town, Paju City
Grace David 
Monday 
GD Line Dance 
Garam Village 
Unjeong New Town, Paju City
Grace David 
Tuesday 
GD Line Dance 
Unjeong Community Center 
Unjeong New Town, Paju City
  Malaysia
Luisa Lau 
Tuesday 
Elite Dance Club 
WL Danceworld 
KUALA LUMPUR, WILAYAH PERSEKUTUAN
  Netherlands
Yvonne Klomp 
Tuesday 
Kyle's posse  
Ons Dörpshuus  
2e Exloërmond, Drenthe
Yvonne Klomp 
Monday 
Kyle's posse 
MFA Noorderbreedte  
Borger-Odoorn , Drenthe
  New Zealand
Bex Roper 
Thursday 
Boot Scootin' with JoBex 
Waipapa Hall 
Waipapa, Northland
  Norway
Amund Storsveen 
Thursday 
Kom og Dans Bergen 
Ulriken bydelssenter 
Bergen, 
Anette Holtet 
Tuesday 
Wild Horse Line Dancers 
Kråkstad 
Kråkstad, Ski, 
Anette Holtet 
Wednesday 
Wild Horse Line Dancers 
Moss 
Moss, 
Trude Dalene 
Monday 
Ørsta Linedance 
 
Ørsta, Møre Og Romsdal
Seonaid M Williams 
Monday 
Kopervik Linedance Club 
Stangaland skole 
Kopervik, Rogaland
Seonaid M Williams 
Tuesday 
Kopervik Linedance Club 
Kopervik skole 
Kopervik, Rogaland
Seonaid M Williams 
Wednesday 
Kopervik Linedance Club 
Blackbox, Kopervik kulturhus 
Kopervik, Rogaland
Dag Alexander Wien 
Tuesday 
Siddis Linedance 
The Stage Dance Academy 
Stavanger, Rogaland
Tove Richvoldsen 
Thursday 
Buckaroo Linedancers 
Smedsrud grendehus 
, Viken
  Singapore
Philip Gene Sobrielo 
Sunday 
Soul Dancer 
Chinese Swimming Club 
Amber Road, Asia
Philip Gene Sobrielo 
Tuesday 
Soul Dancer 
Chinese Swimming Club 
Amber Road, Asia
Philip Gene Sobrielo 
Monday 
Soul Dancer  
Paya Lebar Medodist Church 
Serangoon, Asia
Philip Gene Sobrielo 
Thursday 
Soul Dancer 
Paya Lebar Medodist church  
Serangoon , Asia
Philip Gene Sobrielo 
Wednesday 
Soul Dancer 
Paya lebar Medodist church  
Serangoon , Asia
  South Africa
Cathy van der Nest 
Monday 
Blitz n Boots 
Simply Social Dance SA 
Benoni, Gauteng
Leon Nel 
Wednesday 
RAINBOW LINE DANCERS 
San Sereno Retirement Village 
Bryanston, Gauteng
Leon Nel 
Friday 
RAINBOW LINE DANCERS 
Featherbrooke Hills Retirement Village 
Krugersdorp, Gauteng
Leon Nel 
Tuesday 
RAINBOW LINE DANCERS 
Blairgowrie Recreation Center 
Randburg, Gauteng
Leon Nel 
Monday 
RAINBOW LINE DANCERS 
Roosevelt Park Bowling Club 
Randburg, Gauteng
Leon Nel 
Thursday 
RAINBOW LINE DANCERS 
Wilgeheuwel Retirement Village 
Roodepoort, Gauteng
Natalie Davids 
Monday 
NatinLine dancing 
Bergvliet Congregational Church Hall 
Bergvliet, Cape Town, Western Cape
Natalie Davids 
Tuesday 
NatinLine dancing 
 
Bergvliet, Cape Town, Western Cape
Natalie Davids 
Wednesday 
NatinLine dancing 
St Bernard's Church hall 
Bergvliet, Cape Town, Western Cape
Natalie Davids 
Thursday 
Natinline Dancing 
Bergvliet Congregational church Hall 
Cape Town, Western Cape
GABEBA PARKER 
Tuesday 
Gabby's Linedancing  
Methodist church 
Cape Town , Western Cape
Karin Van der Merwe 
Monday 
Bootscooters S.A. 
Bootscooters S.A. 
Paarl, Western Cape
  Spain
Debbie Ellis 
Wednesday 
Debbie's Dancers  
Westvilles  
Guardamar , Alicante
Debbie Ellis 
Monday 
Debbie's Dancers  
The Oasis, San Luis  
Torrevieja, Alicante
Eleanor Tolman 
Monday 
Eleanor & Gilly 
Chapmans Bar 
Albox, Almeria
Julie Snailham 
Thursday 
Almeria Line Dancers with Julie 
Hostel Rosaleda 
Arboleas, Almeria
Julie Snailham 
Wednesday 
Almeria Line Dancers with Julie 
Hostal Rosaleda 
Arboleas, Almeria
Glynis Hurst 
Friday 
Strictly Line Dancing Mojacar 
Centro de Usos Multiples 
Mojacar, Almeria
Rafel Corbi 
Friday 
Corbi Linedancers 
Campllong City Venue 
Campllong, Catalonia
Ariadna Corbi 
Saturday 
I Hope You Dance - Campllong Avançat 
Campllong 
Campllong, Catalonia
  Sweden
Urban Danielsson 
Thursday 
Crazy Flutters 
Cabinen, Forum 
Sigtuna, 
Johnny Andersson 
Tuesday 
Ytown LD 
Ytown LD 
L:a Östergatan 36, 271 34 Ystad, Sweden, Skåne
Johnny Andersson 
Monday 
Ytown LD 
L:a Östergatan 36, 271 34 Ystad, Sweden, Skåne, Sweden 
L:a Östergatan 36, 271 34 Ystad, Sweden, Skåne, Sweden, Skåne
Mikael Erlandsson 
Wednesday 
LD Crazy M's Line Dance  
Urshults folketspark  
Häradsbäck, Småland
Mikael Erlandsson 
Tuesday 
LD Crazy M's Line Dance  
Stensbergsskolan 
Ljungby , Småland
Ivan Rundgren 
Friday 
Association U&Me Dance 
Björnvägen 21, 90640 
Umeå, Västerbotten
Ivan Rundgren 
Tuesday 
Association U&Me Dance 
Björnvägen 21, 906 40 Umeå 
Umeå, Västerbotten
Ivan Rundgren 
Monday 
Association U&Me Dance 
Björnvägen 21, 906 40 Umeå 
Umeå, Västerbotten
Johanna Lodin 
Wednesday 
U&Me Dance 
7:ans Mötesplats 
Umeå, Västerbotten
Johanna Lodin 
Wednesday 
U&Me Dance 
7:ans Mötesplats 
Umeå, Västerbotten
Johanna Lodin 
Tuesday 
U&Me Dance 
Umeå Folkets Hus 
Umeå, Västerbotten
Johanna Lodin 
Monday 
U&Me Dance 
Umeå Folkets Hus 
Umeå, Västerbotten
Madeleine Skild 
Monday 
Sundsvalls Linedance Klubb 
 
Sundsvall, Västernorrland
Madeleine Skild 
Monday 
Sundsvalls Linedance Klubb 
 
Sundsvall, Västernorrland
Detlef Hess 
Monday 
Linedancefamiljen  
Borås GIF stuga  
Borås , Västra Götaland
Beatrice Andersson 
Wednesday 
Westriver linedance -Borås Gif 
 
Borås, Västra Götaland
  Switzerland
Esther Orsatti 
Donnerstag 
Esti's Tanzschule 
Lenzerheide 
Lenzerheide/GR, Graubünden
  United Kingdom
sarah-jane caldwell 
Monday 
SARAH'S STROLLERS  
Twerton village hall  
Bath, 
JOEY MCCAULEY 
Tuesday 
THE BEXHILL STOMPERS 
PEBSHAM COMMUNITY HUB 
BEXHILL ON SEA, 
Rosie morrison 
Tuesday 
Silverdollars  
Bishop street community centre.  
DERRY.CITY, 
Jean Harris 
Tuesday 
Kool Kickers 
Westfield's Community Hall 
Herefordshire, 
Hillary Kurt 
Monday 
Hills n Toes  
RUSSC  
Romford , 
Dianne Panter 
Tuesday 
Dianne’s Dancers 
Marlow House 
Desborough,  Northamptonshire
Elma Robertson 
Wednesday 
Elma-Events 
Sheddocksley Sport Centre 
Aberdeen, Aberdeen
Elma Robertson 
Tuesday 
Elma-Events 
Sheddocksley Sport Centre 
Aberdeen, Aberdeen
Elma Robertson 
Tuesday 
Elma-Events 
Holburn Bar 
Aberdeen, Aberdeen
Elma Robertson 
Wednesday 
Elma-Events 
South Holburn Parish Church 
Aberdeen, Aberdeen
Elma Robertson 
Wednesday 
Elma-Events 
South Holburn Parish Church 
Aberdeen, Aberdeen
Hazel Farquhar 
Tuesday 
Crazy Hazy’s Sidekickers 
Auchmithie Village Hall 
Arbroath, Angus
Hazel Farquhar 
Monday 
Crazy Hazy’s Sidekickers 
Auchmithie Village Hall 
Arbroath, Angus
Heather Barton 
Tuesday 
Bootleggers 
Allan church hall 
Bannockburn , Bannockburn
Stephen Gell 
Thursday 
Dancing Stars 
Kempston Hammers Social And Sports Club 
Bedford, Bedfordshire
Alison Biggs 
Monday 
TheDanceFactoryUK 
The Wroxham School 
Potters Bar, Bedfordshire
Jane Smee 
Monday 
Keep On Kickin' 
Tilehurst Youth & Community Centre 
Reading, Berkshire
Jane Smee 
Wednesday 
Keep On Kickin' 
Meadow Park Academy 
Reading, Berkshire
Linda Garrett 
Tuesday 
Linda's Line Up 
St. Mary's Parish Church 
Wokingham, Berkshire
Janet Gerrard 
Tuesday 
Jan and Peter’s line Dance class 
Blackrod community centre 
Bolton, Blackrod,
Michael Lynn 
Thursday 
MrDance 
MATHIESEN CENTRE 
Milton Keynes, Buckinghamshire
Sara Marsh 
Thursday 
Adrian Marsh School of Dance 
Longueville Hall 
Milton Keynes, Buckinghamshire
Sara Marsh 
Monday 
Adrian Marsh School of Dance 
Longueville Hall 
Milton Keynes, Buckinghamshire
Sara Marsh 
Tuesday 
Adrian Marsh School of Dance 
Wing Village Hall 
Wing, Leighton Buzzard, Buckinghamshire
Eric Mason 
Tuesday 
Silver Spur 
Hedsor Club, next to Flowerland 
Bourne End, Bucks
Margaret Phillips 
Thursday 
Cherry Hinton Line Dance Club 
Bewick Bridge Community Primary School 
Cherry Hinton Cambridge, Cambridge
Margaret Phillips 
Thursday 
Friday Line Dance Club that dance on a Thursday ! 
Bewick Bridge Community Primary School 
Cambridge, Cambridgeshire
Julie Gillmore 
Wednesday 
Sawtry Steppers  
Glatton Village Hall  
Huntingdon , Cambridgeshire
Lesley Bennetto 
Friday 
Count 2 Eight Line Dancing 
Waterville Village Hall 
Peterborough, Cambridgeshire
Lesley Bennetto 
Wednesday 
Count 2 Eight Line Dancing 
Pyramid Community Centre 
Peterborough, Cambridgeshire
Lesley Bennetto 
Monday 
Count 2 Eight Line Dancing 
Waterville Village Hall 
Peterborough, Cambridgeshire
Margaret Phillips 
Thursday 
Friday Line Dance Club that dance on a Thursday ! 
Bewick Bridge Community Primary School 
Cambridge, Cambs
Jane Wright 
Wednesday 
XAQUARIAN LINE DANCERS 
NORTON CANES COMMUNITY CENTRE 
NORTON CANES, CANNOCK STAFFORDSHIRE
Ann Brodie 
Wednesday 
No Angels 
Fisons 
Linlithgow Rd, Bo'ness, Central Region
Ann Brodie 
Tuesday 
No Angels 
Railway Club 
Grangemouth, Central Region, Scotland
Ann Brodie 
Monday 
No Angels 
Railway Club 
Grangemouth, Central Region, Scotland
Ann Brodie 
Thursday 
No Angels 
Greenpark Comm Centre 
Polmont, Central Region, Scotland
Charlie Bowring 
Tuesday 
Linedance4all  
Lowton Social Club 
Lowton , Cheshire
Sue Bell 
Monday 
Crewe’s Liners 
Royal British Legion Club 
Middlewich, Cheshire
Elizabeth Lowry 
Monday 
North West Line Dance Club 
Parkside Social Club, Bramhall 
Stockport, Cheshire
Elizabeth Lowry 
Tuesday 
North West Line Dance Club 
Parkside Social Club  
Stockport, Cheshire
Charlie Bowring 
Monday 
Linedance4all  
Fearnhead Cross Community Centre 
Warrington, Cheshire
Jenny Smith 
Wednesday 
LINE ADVANCE 
Grappenhall Ex Servicemen's Club 
WARRINGTON, Cheshire
Jenny Smith 
Monday 
LINE ADVANCE 
ALFORD SPORTS AND SOCIAL CLUB 
Warrington, Cheshire
Agnes Roberts 
Tuesday 
Renegades Line Dance Club 
Dipton Jubilee Centre 
Dipton, Co Durham
Agnes Roberts 
Thursday 
Renegades Line Dance Club 
Croft View Hall 
Lanchester, Co Durham
Alistair Thompson 
Wednesday 
Belmont Line Dance Class 
Belmont Working Mens Club 
Durham, Co. Durham
david sidney turner 
Monday 
Happy Feet Dancing  
St Mary's Catholic Church Hall 
Helston, cornwall
David Turner 
Monday 
HAPPY FEET DANCING 
St Mary's Catholic Church Hall 
HELSTON, CORNWALL
david sidney turner 
Thursday 
Happy Feet Dancing  
Chacewater Village Hall 
Truro, Cornwall, cornwall
Elizabeth Mason 
Thursday 
Liz's line dancing 
Easington Welfare 
Seaham, County Durham
Claire Bell 
Tuesday 
Keswick krazy kickers 
Braithwaite institute, Braithwaite, Keswick 
Keswick, CUMBRIA
Claire Bell 
Thursday 
Keswick krazy kickers 
Threlkeld village hall, Threlkeld, Keswick 
Keswick, CUMBRIA
Claire Bell 
Wednesday 
Keswick krazy kickers 
Methodist church, Southey street, Keswick 
Keswick, CUMBRIA
Ronald Boyton 
Wednesday 
ronabillies 
Essex Community centre 
dagenham, dagenham
Ross Brown 
Tuesday 
Ross Brown : Modern Line Dance 
Rolls-Royce Leisure, The Pavilion 
Osmaston, Derby
Ross Brown 
Tuesday 
Ross Brown : Modern Line Dance 
St. Nick's Church Hall 
Allestree, Derbyshire
Glenys Dawson 
Thursday 
Cityliners 
Speedwell Rooms Staveley Chesterfield 
Chesterfield, Derbyshire
Marina Halman 
Monday 
Westernspirit 
Colyford Memorial Hall 
Colyford, Devon
Marina Halman 
Tuesday 
Westernspirit 
Countess Wear Village Hall 
Countess Wear, Exeter, Devon
Marina Halman 
Wednesday 
Westernspirit 
BeeHive 
Honiton, Devon
Annette Maidment 
Wednesday 
Moonlight Shufflers 
Bearwood Community Centre 
Bournemouth, Dorset
Karl Winson 
Monday 
Funky Sole Line Dance Club 
St Andrews Church Hall 
Bournemouth, Dorset
Annette Maidment 
Tuesday 
Moonlight Shufflers 
Canford Heath Community Centre 
Poole, Dorset
Annette Maidment 
Tuesday 
Moonlight Shufflers 
Canford Heath Community Centre 
Poole, Dorset
Karl Winson 
Wednesday 
Funky Sole Line Dance Club 
Hillbourne Community Centre 
Poole, Dorset
Karl Winson 
Tuesday 
Funky Sole Line Dance Club 
Broadstone War Memorial Hall 
Poole, Dorset
Karl Winson 
Wednesday 
Funky Sole Line Dance Club 
Hillbourne Community Centre 
Poole, Dorset
Karl Winson 
Thursday 
Funky Sole Line Dance Club 
Hillbourne Community Centre 
Poole, Dorset
Karl Winson 
Thursday 
Funky Sole Line Dance Club 
Verwood Hub 
Verwood, Dorset
Karl Winson 
Wednesday 
Funky Sole Line Dance Club 
Merley Community Centre 
Wimborne, Dorset
Ros Burtenshaw 
Friday 
Lone Star Liners 
Willingdon Memorial Hall 
Willingdon, Eastbourne, East Sussex
Ros Burtenshaw 
Tuesday 
Lone Star Liners 
Willingdon Memorial Hall 
Willingdon, Eastbourne, East Sussex
Ros Burtenshaw 
Monday 
Lone Star Liners 
Willingdon Memorial Hall 
Willingdon, Eastbourne, East Sussex
Sandra Speck 
Monday 
Dance with Sandra 
The Comrades Club 
Oswestry, Ellesmere
Carol Webb 
Friday 
Cascadez Line Dancing 
St Richards Church & Community Centre 
Hove, England
Dominic Cooper 
Tuesday 
Dom’s Country kickers 
Halebank Youth Centre 
Widnes, England
Lorna Line 
Tuesday 
Lorna Line 
St James Church 
Romford, Essex
Lorna Line 
Tuesday 
Lorna Line 
Victory Hall 
Romford, Essex
Lorna Line 
Thursday 
Lorna Line 
Worthington Scouts Hall 
Romford, Essex
Hillary Kurt 
Monday 
Hills n Toes  
RUSSC 
Romford, Essex
Cherryl Tonner 
Monday 
Cherryl Tonner 
St.Illtyds Church Hall,  
Swansea, Fforestfach,
Nicola Wakefield 
Thursday 
Silver Stars 
St. Joesph's Catholic Club 
Birtley, Gateshead
margaret stevenson 
Monday 
Maggie's Line Dance Class  
St Dominic's Church Hall  
Bishopbriggs , Glasgow
Jamie Barnfield 
Tuesday 
Boogie Shoes 
The Tithe Barn 
Bishops Cleeve, Cheltenham, Gloucestershire
Jamie Barnfield 
Monday 
Boogie Shoes 
Chesterton Primary School 
Cirencester, Gloucestershire
Jamie Barnfield 
Thursday 
Boogie Shoes 
The Chantry Centre 
Dursley, Gloucestershire
Jamie Barnfield 
Wednesday 
Boogie Shoes 
The Walls Club 
Gloucester, Gloucestershire
Jamie Barnfield 
Monday 
Boogie Shoes 
The Walls Club 
Gloucester, Gloucestershire
Joanne Swain 
Monday 
Line Dancing with Sophie Stevens 
Lydbrook Social Club 
Lydbrook, Gloucestershire
Lynne Williams 
Wednesday 
L4Leather Liners 
Minchinhampton Primary School 
Stroud, Gloucestershire
Lynne Williams 
Wednesday 
L4Leather Liners 
Minchinhampton Primary Scool 
Stroud, Gloucestershire
Lynne Williams 
Tuesday 
L4Leather Liners 
Lansdown Hall & Gallery 
Stroud, Gloucestershire
Lynne Williams 
Tuesday 
L4Leather Liners 
Lansdown Hall & Gallery 
Stroud, Gloucestershire
Gavin Preedy 
Thursday 
HOPP Line Dancing  
Tewkesbury town Hall  
Tewkesbury , Gloucestershire
Nicola Zuaiter 
Wednesday 
Dancezing 
Selsdon Community Centre 
Selsdon, Greater London
Adrian Swales 
Wednesday 
NW Line Dance Club 
Parkside Social Club. 
Stockport, Greater Manchester
Alan Birchall 
Wednesday 
Alan B's Nuline Dance 
St Andrews Church 
Bolton, Greater Manchester / Lancashire
Jacqui Jax 
Wednesday 
Alan B's Nuline Dance 
St Andrews Church  
Bolton, Greater Manchester/ Lancashire
Julie Hawkins 
Monday 
Jules Line Dance 
St Marys Social Club 
Radcliffe M26 2WQ, Gtr Manchester
Ian Thurlow 
Monday 
The Golden Eagles 
 
Andover, Hampshire
Debbie Thurlow 
Tuesday 
The Golden Eagles 
Burghclere Down Community Centre 
ANDOVER, Hampshire
Mary Clark 
Friday 
Mary-Lou's LDC 
Watham Chase Village Hall 
Southampton, Hampshire
Mary Clark 
Thursday 
Mary-Lou's 
St Mary's C of E Church Hall 
Southampton, Hampshire
Jane Smee 
Tuesday 
Keep On Kickin' 
Heath End Village Hall 
Tadley, Hampshire
Jean Harris 
Tuesday 
Kool Kickers 
Westfields Community Hall 
Hereford, Herefordshire
Jean Harris 
Tuesday 
Kool Kickers 
Westfields Community Hall 
Hereford, Herefordshire
Jean Harris 
Wednesday 
Much Birch Strollers 
Much Birch Community Hall 
Hereford, Herefordshire
Jean Harris 
Tuesday 
Kool Kickers 
Westfield's Community Hall 
Hereford, Herefordshire
Jean Harris 
Wednesday 
Kool Kickers 
Much Birch Community Hall 
Hereford, Herefordshire
Jean Harris 
Wednesday 
Much Birch Strollers 
Much Birch Community Hall 
Hereford, Herefordshire
Karen Knight 
Friday 
Step-In-Time Line Dancing Herefordshire 
Our Lady Queen Of Martyr Catholic Church 
Hereford, Herefordshire
Karen Knight 
Monday 
Step-In-Time Line Dancing Herefordshire 
One Vision School Of Arts 
Leominster, Herefordshire
Alison Biggs 
Thursday 
TheDanceFactoryUK 
King Charles The Martyr 
Potters Bar, Herts
Alison Biggs 
Tuesday 
TheDanceFactoryUK 
The Wroxham School 
Potters Bar, Herts
Julie Gillmore 
Monday 
sawtry steppers 
Old School Hall  
sawtry, huntingdon
Julie Gillmore 
Friday 
Sawtry Steppers  
Old School Hall  
Sawtry , Huntingdon
Julie Gillmore 
Monday 
Sawtry Steppers  
Old School Hall  
Sawtry , Huntingdon
Lesley Bennetto 
Tuesday 
Count 2 Eight Line Dancing 
Ramsey Mereside Village Hall 
Ramsey Mereside, Huntingdonshire
Gary Steele 
Monday 
C&G Line Dance 
Aylesford Village Community Centre 
Aylesford, Kent
Gary Steele 
Tuesday 
C&G Line Dance 
Aylesford Village Community Centre 
Aylesford, Kent
Gary Steele 
Thursday 
C&G Line Dance 
Capel Morris 
Aylesford, Kent
Theo Loyla 
Monday 
The Line Rangers 
Birchington Village Centre 
Birchington, Kent
Gary Steele 
Monday 
C&G Line Dance 
Eastchurch Village Hall 
Eastchurch, Kent
Linda Gee-Lloyd 
Tuesday 
Linda’s Line dancing 
Farningham 
Farningham, Kent
Gary Steele 
Wednesday 
C&G Line Dance 
Stalisfield Village Hall 
Faversham, Kent
Julie-ann white 
Tuesday 
Denims & Diamonds 
Briary Primary School 
Herne Bay, kent
Julie-ann white 
Wednesday 
Denims & Diamonds 
Briary Primary School 
Herne Bay, Kent
Theo Loyla 
Wednesday 
The Line Rangers 
Monkton Village Hall 
Monkton, Kent
Gary Steele 
Tuesday 
C&G Line Dance 
Bapchild Village Hall 
Sittingbourne, Kent
Brenda Payne 
Tuesday 
Boogie Boots 
St Mary's Church Hall 
Welling, Kent
Theo Loyla 
Tuesday 
The Line Rangers 
Westgate On Sea Community Centre 
Westgate On Sea, Kent
Jean Webb 
Monday 
Fancy Feet Blackpool 
Memorial Hall, Holy Trinity Church, Dean Street, FY4 1BP 
Blackpool, Lancashire
Jean Webb 
Tuesday 
Fancy Feet Blackpool 
Memorial Hall, Holy Trinity Church, Dean Street, FY4 1BP 
Blackpool, Lancashire
Jean Webb 
Wednesday 
Fancy Feet Blackpool 
Bispham and District Community Centre, Bispham Road, Bispham FY2 0HH 
Blackpool, Lancashire
Jean Webb 
Friday 
Fancy Feet Blackpool 
Memorial Hall, Holy Trinity Church, Dean Street, FY4 1BP 
Blackpool, Lancashire
Margaret Elaine Birchall 
Monday 
Elaine's Dancers 
The Anthony Centre, Horwich, Nr,Bolton, Lancs. 
Bolton, Lancashire
p hartley 
Friday 
cactus line dance club 
various 
brierfield, lancashire
p hartley 
Monday 
Cactus Line Dance Club 
Brierfield working mens club 
Brierfield, lancashire
Jean Webb 
Monday 
Fancy Feet Blackpool 
The Euston Hotel, The Esplanade, FY7 6BN 
Fleetwood, Lancashire
Jean Webb 
Tuesday 
Fancy Feet Blackpool 
Victoria Park Community Centre, Vicarage Road, FY6 7BE 
Poulton le Fylde, Lancashire
Jacqui Jax 
Tuesday 
Alan B's Nuline Dance 
St. Aidan's Church  
Preston, Lancashire
Alan Birchall 
Tuesday 
Alan B's Nuline Dance 
St. Aidan's Church  
Preston, Lancashire
Ross Brown 
Monday 
Ross Brown : Modern Line Dance 
Braunstone West Social Centre 
Braunstone, Leicestershire
linda castledine-davies 
Thursday 
LDivas 
Hathern Village Hall 
Hathern, Leicestershire
Ross Brown 
Thursday 
Ross Brown : Modern Line Dance 
The Oasis Centre, Oadby Baptist Church 
Oadby, Leicestershire
linda castledine-davies 
Friday 
LDivas 
Glenmore Centre 
Shepshed, Leicestershire
Brian Glover 
Tuesday 
Grantham Grapeviners 
Grantham West Community Centre  
Grantham, Lincolnshire
Brian Williams 
Wednesday 
BriJen Line 
Sutton-on-Sea 
Sutton-on-Sea, Lincolnshire
Chloe Harley 
Tuesday 
Casterton Coasters 
Great Casterton Church Hall 
Stamford, Lincolnshire/Rutland
Sandra Speck 
Monday 
Dance with Sandra 
Llanymynech Village hall 
Oswestry, Llanymynech
PETER FLOCKHART 
Tuesday 
The Cactus Club London 
The Two Brewers, 114 Clapham High Street, London SW4 7JU  
LONDON, LONDON
Carolyn Jurek 
Monday 
2-4pm 
Winchester House 
Putney - SW London, London
jenny arnaud 
Wednesday 
Line Time 
St Cuthburts church 
Liverpool, Merseyside
Sylvia Bolger 
Thursday 
Needawall 
Scout Hut L18 5Ey 
Liverpool, Merseyside
Sylvia Bolger 
Tuesday 
Needawall 
Woodlands Community Centre L27 5RZ 
Liverpool, Merseyside
Nicia Williams 
Tuesday 
Flying boot Stompers 
Eshe Rd URC Church Hall Crosby L23 3AR 
Liverpool, Merseyside
Nicia Williams 
Tuesday 
Flying Boot Stompers 
Eshe Rd URC Church Hall Crosby L23 3AR 
Liverpool, Merseyside
Nicia Williams 
Thursday 
Flying Boot Stompers 
Holy Trinity  
Formby, Mersyside
Lorraine Monahan  
Tuesday 
Angels Linedance Club  
Royal British Legion  
Greenford , Middlesex
Lorraine Monahan  
Friday 
Angels Linedance Club 
10.30am - 12.30pm  
Harefield , Middlesex
Lorraine Monahan  
Monday 
Angels Linedance Club 
Harefield Community Centre  
Hayes, Middlesex
Lorraine Monahan  
Wednesday 
Angels Linedance Club 
Swakeleys School For Girls 
Hillingdon , Middlesex
Lorraine Monahan  
Tuesday 
Angels Linedance Club 
Harefield Community Centre  
Middlesex , Middlesex
Sue Partridge 
Monday 
Phil The Floor Linedancers 
Summerlin Centre Woburn Sands MK17 8SG  
Woburn Sands , Milton Keynes
Kathy Robinson-Fitt 
Tuesday 
Phoenix LDC  
Aylsham Drill Hall 
Aylsham , Norfolk
Kathy Robinson-Fitt 
Monday 
Phoenix LDC  
Aylsham Drill Hall 
Aylsham, Norfolk
Melissa Hawkes 
Tuesday 
Monterey Line Dance 
Hope Church 
Diss, Norfolk
Kathy Robinson-Fitt 
Thursday 
Phoenix LDC  
Spixworth Village Hall 
Norwich , Norfolk
Kathy Robinson-Fitt 
Thursday 
Phoenix LDC  
Firside Junior School  
Norwich , Norfolk
Caroline Cooper 
Monday 
Linedancers of Linthorpe 
various venues around the area 
Middlesbrough , North East England - Teesside
Julie Rhoades 
Tuesday 
Julie Rhoades Dance & Fitness 
Redbourn Club Concert Room 
Scunthorpe, North Lincolnshire
Jacqui Moore 
Monday 
East Coast Line Dancing 
Bacton Village Hall, Bacton, Norfolk 
Bacton, Norfolk, North Norfolk
John Rowell 
Thursday 
Grrowler's 
Grand Hotel - Scarborough 
Scarborough, North Yorkshire
John Rowell 
Tuesday 
Grrowler's 
Grand Hotel - Scarborough 
Scarborough, North Yorkshire
david purdy 
Tuesday 
Renes Revellers 
Haxby Sports Bar, 64 North Lane, Haxby, YORK, YO32 3JP 
YORK, NORTH YORKSHIRE
david purdy 
Wednesday 
Renes Revellers 
York Health Service Club, Whitecross Road, Off Haxby Road YORK YO31 7LR 
YORK, NORTH YORKSHIRE
david purdy 
Monday 
Renes Revellers 
York Health Service Club, Whitecross Road, Off Haxby Road YORK YO31 7LR 
YORK, NORTH YORKSHIRE
Fiona Sanderson 
Tuesday 
Fiona's Line Dancing 
Dringhouses Community Hall 
York, North Yorkshire
Karen Haycox 
Thursday 
Fun In Line 
Working Mens Club 
Earls Barton Northampton, Northampton
Karen Haycox 
Wednesday 
Fun In Line 
Working Mens Club 
Earls Barton Northampton, Northampton
Karen Haycox 
Monday 
Fun In Line 
Working Mens Club 
Earls Barton Northampton, Northampton
Stephen Armstrong 
Friday 
Wansbeck Country Club 
Stakeford & Bomarsund Welfare Centre 
Choppington, Northumberland
dennis sansome 
Wednesday 
Double-Dee (Den's Dollies) 
Counties Community Centre 
Kettering, Nothamptonshire
linda castledine-davies 
Thursday 
LDivas 
Sheila Russel Centre 
BILBOROUGH/STRELLEY, Nottinghamshire
linda castledine-davies 
Tuesday 
LDivas 
Community Centre next to Hope Church 
Clifton, Nottinghamshire
linda castledine-davies 
Monday 
LDivas 
Community centre opp library 
WOLLATON, Nottinghamshire
Pauline Bell 
Tuesday 
AppleJacks LDC 
Alkrington Community Centre 
Alkrington, Oldham
Sandra Speck 
Thursday 
Dance with Sandra 
Holy Trinity School 
Oswestry, Oswestry
Laura Cummings 
Thursday 
Laura's Line Dancers and Fitness Club 
The Marlborough Club 
Didcot, Oxfordshire
Christine Cleevely 
Tuesday 
Chris'tal Connections 
Freeland Village Hall 
Freeland, Oxfordshire
Jane Smee 
Monday 
Keep On Kickin' 
Milennium Room, Steventon Village Hall 
Steventon, Oxfordshire
Sandra Speck 
Wednesday 
Dance with Sandra 
Pontesbury Public Hall 
Shrewsbury, Pontesbury
Janette Morrison 
Monday 
BSSC LINEDANCERS  
Bishopton Sports and Social Club  
Bishopton , Renfrewshire
GRAHAM Mitchell 
Wednesday 
Edinburgh City Kickers 
West Pilton Neighbourhood Centre 
Edinburgh, Scotland
GRAHAM Mitchell 
Tuesday 
Edinburgh City Kickers 
The Halls 6 Henderson Street Leith EH6 6BS 
Edinburgh, Scotland
margaret stevenson 
Monday 
Maggie's Line Dance Class  
St Dominic's Church  
Glasgow, Scotland
myra harrold 
Tuesday 
Little loco Line Dance 
Jam Street Studios 
Kilmarnock, scotland
Lorraine Brown 
Monday 
Ranch Dance Fife 
Salvation Army Community Church 
Kirkcaldy, Scotland
Sandra Speck 
Wednesday 
Dance with Sandra 
St Giles Church Hall 
Shrewsbury, Shrewsbury
Sandra Speck 
Tuesday 
Dance with Sandra 
Prestfelde School 
Shrewsbury, Shrewsbury
Steve Rutter 
Wednesday 
NULINE DANCE WITH STEVE & CLAIRE 
Bridgnorth Community Hall 
Bridgnorth, Shropshire
Steve Rutter 
Tuesday 
NULINE DANCE WITH STEVE & CLAIRE 
Shifnal War Memorial Club 
Shifnal, Telford, Shropshire
Steve Rutter 
Thursday 
NULINE DANCE WITH STEVE & CLAIRE 
Preston Brockhurst Village Hall 
Shrewsbury , Shropshire
Mathew Sinyard 
Wednesday 
In Line We Dance  
Pauwlett Village Hall 
Pawlett, Someret
sarah-jane caldwell 
Monday 
SARAH'S STROLLERS  
TWERTON VILLAGE HALL  
Bath , Somerset
Mandy Eades 
Thursday 
LINE DANCE WITH ME 
CAMERTON COMMUNITY HALL 
BATH, Somerset
Mandy Eades 
Thursday 
LINE DANCE WITH ME 
ROUNDHILL PRIMARY SCHOOL 
BATH, SOMERSET
Mandy Eades 
Wednesday 
LINE DANCE WITH ME 
BEACON HALL FRENCH CLOSE PEASEDOWN ST JOHN 
BATH, SOMERSET
Mandy Eades 
Friday 
LINE DANCE WITH ME 
St Philip & St James 35 Frome Road Bath BA2 2QF 
BATH, SOMERSET
Mandy Eades 
Friday 
LINE DANCE WITH ME 
BEACON HALL FRENCH CLOSE PEASEDOWN ST JOHN 
BATH, SOMERSET
Mandy Eades 
Monday 
LINE DANCE WITH ME 
ROUNDHILL PRIMARY SCHOOL  
BATH, SOMERSET
sarah-jane caldwell 
Friday 
Sarah's strollers 
Royal British Legion  
Bath Corsham , Somerset
Mathew Sinyard 
Monday 
In Line We Dance 
The Green Wembdon 
Bridgwater, Somerset
Dawn Wall 
Wednesday 
Step In Time 
Coxley Memorial Hall 
Coxley, Nr Wells, Somerset
Dawn Wall 
Tuesday 
Step In Time 
Dinder Village Hall 
Dinder, Nr Wells, Somerset
Mathew Sinyard 
Wednesday 
In Line We Dance 
Edington Village Hall 
Edington , SOMERSET
sarah-jane caldwell 
Tuesday 
Sarah's Strollers  
SP social club 
Frome , Somerset
Mathew Sinyard 
Tuesday 
In Line We Dance 
The Langport Arms Hotel 
Langport, Somerset
Mathew Sinyard 
Tuesday 
In Line We Dance 
The Langport Arms Hotel 
Langport, Somerset
Mathew Sinyard 
Thursday 
In Line We Dance  
Pawlett Village Hall 
Pawlett, Somerset
sally earle 
Friday 
KRAZY ANGELS 
PRATTONS SOCIAL CLUB 
radstock, somerset
sally earle 
Monday 
KraZy Angels Fran and Sal 
Prattons westfield radstock 
RADSTOCK, SOMERSET
Mathew Sinyard 
Thursday 
In Line We Dance 
Edgar Hall 
Somerton, Somerset
Mathew Sinyard 
Wednesday 
In Line We Dance 
Edgar Hall 
Somerton, Somerset
Dawn Wall 
Thursday 
Step in Time 
Walton Village Hall 
Walton, near Street, Somerset
Mathew Sinyard 
Tuesday 
In Line We Dance 
The Vaughan Leigh Hall 
Whitelackington, Somerset
Sue Bain 
Monday 
Line dancing with Sue 
Frogmore 
Frogmore, Nr Kingsbridge, South Devon
Sue Bain 
Thursday 
Line dancing with Sue 
Loddiswell Village Hall 
Loddiswell, Nr Kingsbridge, South Devon
Sue Bain 
Wednesday 
Line dancing with Sue 
Thurlestone Parish Hall 
Thurlestone, Nr Kingsbridge, South Devon
Gillian Pope 
Tuesday 
Pink Cadillacs Line & Solo Dance 
The Skinners Kenty Academy Dance/Activity Studio 
Tunbridge Wells, South East England
Sophie Stevens 
Tuesday 
Line Dancing With Sophie Stevens 
The Dance Centre 
Abergavenny, South Wales
Sophie Stevens 
Thursday 
Line Dancing With Sophie Stevens 
Kymin View Primary School, Wyesham 
Monmouth, South Wales
Tracy Unsworth 
Monday 
Rancheros 
Edenthorpe community centre 
Doncaster, South Yorkshire
Sandra Beever 
Thursday 
'Get in Line' & Dance with Sandra 
Rowns Lane Social Club (LNER) 
Rotherham, South Yorkshire
Sandra Beever 
Wednesday 
'Get in Line' & Dance with Sandra 
B-Strong Studio 
Rotherham, South Yorkshire
Sandra Beever 
Tuesday 
'Get in Line' & Dance with Sandra 
Kiveton & Wales Village Hall 
Rotherham, South Yorkshire
Glynn Rodgers 
Wednesday 
AJ Dance Sheffield 
Joseph Stone Centre 
Sheffield, South Yorkshire
Glynn Rodgers 
Tuesday 
AJ Dance Sheffield 
Woodseats Explorers Scouts Hut 
Sheffield, South Yorkshire
Glenys Dawson 
Tuesday 
Sheffield Cityliners 
Frecheville Community Centre 
Sheffield, South Yorkshire
Sue Bell 
Tuesday 
Crewe’s Liners 
Betley Village Hall 
Betley, Staffordshire
Sue Bell 
Monday 
Crewe’s Liners 
Betley Village Hall 
Betley, Staffordshire
Jane Wright 
Thursday 
XAQUARIAN LINE DANCERS 
CHADSMOOR METHODIST CHURCH HALL 
CANNOCK, STAFFORDSHIRE
Jane Wright 
Thursday 
XAQUARIAN LINE DANCERS 
CHADSMOOR METHODIST CHURCH HALL 
CANNOCK, STAFFORDSHIRE
Jane Wright 
Monday 
XAQUARIAN LINE DANCERS 
CHADSMOOR METHODIST CHURCH HALL 
CANNOCK, STAFFORDSHIRE
Jane Wright 
Monday 
XAQUARIAN LINE DANCERS 
NORTON CANES COMMUNITY CENTRE 
CANNOCK, STAFFORDSHIRE
Jane Wright 
Monday 
XAQUARIAN LINE DANCERS 
CHADSMOOR METHODIST CHURCH HALL 
CANNOCK - CHADSMOOR, STAFFORDSHIRE
Jane Wright 
Monday 
XAQUARIAN LINE DANCERS 
CHADSMOOR METHODIST CHURCH HALL 
CHADSMOOR, CANNOCK, STAFFORDSHIRE
Jane Wright 
Friday 
XAQUARIAN LINE DANCERS 
NORTON CANES COMMUNITY CENTRE 
NORTON CANES, CANNOCK, STAFFORDSHIRE
Jane Wright 
Wednesday 
XAQUARIAN LINE DANCERS 
NORTON CANES COMMUNITY CENTRE 
NORTON CANES, CANNOCK, STAFFORDSHIRE
Jane Wright 
Monday 
XAQUARIAN LINE DANCERS 
NORTON CANES COMMUNITY CENTRE 
NORTON CANES, CANNOCK, STAFFORDSHIRE
Jane Wright 
Monday 
XAQUARIAN LINE DANCERS 
NORTON CANES COMMUNITY CENTRE 
NORTON CANES, CANNOCK, STAFFORDSHIRE
Heather Barton 
Thursday 
Bootleggers  
Ladywell church 
Bannockburn, Stirling
Heather Barton 
Monday 
Bootleggers  
Cowie bowling club 
Cowie, Stirling
Adele Fellows 
Wednesday 
KARELA DANCE  
MARPLE CON AND SOCIAL CLUB  
MARPLE, STOCKPORT
Adele Fellows 
Thursday 
KARELA DANCE  
MARPLE CON AND SOCIAL CLUB  
MARPLE, STOCKPORT
Melissa Hawkes 
Monday 
Monterey Line Dance 
Palgrave Community Centre 
Palgrave, Suffolk
Kalvin Finch 
Tuesday 
MIB 
Wetherden Village Hall 
Stowmarket, Suffolk
Kalvin Finch 
Thursday 
MIB 
Hill Side 
Stowmarket, Suffolk
Nicola Zuaiter 
Thursday 
Dancezing 
Caterham Community Centre 
Caterham, Surrey
Nicola Zuaiter 
Thursday 
Dancezing 
Caterham Community Centre 
Caterham, Surrey
Nicola Zuaiter 
Wednesday 
Dancezing 
Kenley Memorial Hall 
Croydon, Surrey
Carin Browne 
Wednesday 
The Dance Inn 
Shirley Methodist Church 
Croydon Shirley, Surrey
Carin Browne 
Tuesday 
The Dance Inn 
Shirley Methodist Church 
Croydon Shirley, Surrey
Andy Arizona  
Monday 
Arizona ldc 
Jacobs well vh 
Guildford , Surrey
Andy Arizona  
Thursday 
Arizona 
Westfield social club  
Old woking, Surrey
Andy Arizona  
Tuesday 
Arizona 
Westfield social club  
Old woking, Surrey
PETER DAY 
Thursday 
Sunray Club Tolworth 
Sunray Community Hall 
Tolworth, SURBITON, Surrey
PETER DAY 
Tuesday 
Sunray Club Tolworth 
Sunray Community Hall 
Tolworth, SURBITON, Surrey
Nicola Zuaiter 
Tuesday 
Dancezing 
Warlingham Church Hall 
Warlingham, Surrey
Nicola Zuaiter 
Tuesday 
Dancezing 
Warlingham Church Hall 
Warlingham, Surrey
Nicola Zuaiter 
Tuesday 
Dancezing 
Warlingham Church Hall 
Warlingham, Surrey
Nicola Zuaiter 
Tuesday 
Dancezing 
Warlingham Church Hall 
Warlingham, Surrey
Nicola Zuaiter 
Tuesday 
Dancezing 
Warlingham Church Hall 
Warlingham, Surrey
Theo Loyla 
Friday 
The Line Rangers 
Birchington Village Centre 
Birchington, Thanet
Cherryl Tonner 
Tuesday 
Cherryl Tonner 
 
Swansea, Tycoch
Agnes Roberts 
Monday 
Renegades Line Dance Club 
 
The Crown Whickham, Tyne & Wear
Alistair Thompson 
Monday 
Donwell Line Dance Class 
Donwell Village Hall 
Washington, Tyne & Wear
Sandra Speck 
Thursday 
Dance with Sandra 
Wattlesborough Village Hall 
Shrewsbury, Wattlesborough
Alexis Rehan Strong 
Monday 
Lex’s Liners  
Quarry Bank Conservative Club  
Brierley Hill , West Midlands
Linda Rolls 
Tuesday 
LOUISIANA'S 
ST CHAD'S CHURCH HALL 
DUDLEY, West Midlands
Linda Rolls 
Monday 
LOUISIANA'S 
GORNAL AND SEDGLEY LABOUR CLUB 
DUDLEY, West Midlands
Alexis Rehan Strong 
Tuesday 
Lex’s Liners  
Harriers Sports And Social Club 
Kidderminster , West Midlands
Alexis Rehan Strong 
Monday 
Lex’s Liners  
Spring Meadow Social Club  
Old Hill, West Midlands
Linda Rolls 
Wednesday 
LOUISIANA'S 
CHARLEMONT BOWLING CLUB 
WEST BROMWICH, West Midlands
Steve Rutter 
Tuesday 
NULINE DANCE WITH STEVE & CLAIRE 
The Electric Club 
Wolverhampton, West Midlands
Alex Wise 
Thursday 
Wise Moves 
Garforth WMC , Garforth , Leeds , LS25 1AU 
Garforth, West Yorkshire
Alex Wise 
Tuesday 
Wise Moves 
Garforth Country Club, Garforth, Leeds LS25 1PZ 
Garfoth, West Yorkshire
Pauline Bell 
Thursday 
AppleJacks LDC 
Horbury WMC 
Horbury Wakefield, West Yorkshire
Alex Wise 
Monday 
Wise Moves 
Kippax Band Social Club , Kippax , Leeds , LS257AT 
Kippax, West Yorkshire
Paul Alderson 
Monday 
Moortown Line Dancing 
 
Leeds, West Yorkshire
Gemma Taylor 
Monday 
GTS linedancers 
Hairold club 
Wyke, Bradford, West Yorkshire
sarah-jane caldwell 
Thursday 
Sarah's strollers 
Wesley road club  
Trowbridge , Wiltshire
Trish Bain 
Tuesday 
TRISH'S LINEDANCING 
CHRIST CHURCH HALL 
WARMINSTER, WILTSHIRE
Trish Bain 
Thursday 
TRISH'S LINEDANCING 
CHRIST CHURCH HALL 
WARMINSTER, WILTSHIRE
Alison Kohler 
Friday 
Alicats 
Greasby Centre 
Greasby, Wirral
Alison Kohler 
Thursday 
Alicats 
Greasby Centre 
Greasby, Wirral
Alison Kohler 
Wednesday 
Alicats 
Greasby Centre 
Greasby, Wirral
Alison Kohler 
Wednesday 
Alicats 
Heswall Royal British Legion 
Heswall, Wirral
Gavin Preedy 
Monday 
Line Dancing With Gav  
St. Andrews Church Hall  
Malvern , Worcestershire
Karen Knight 
Thursday 
Step-In-Time Line Dancing Herefordshire 
Tenbury High Ormiston Academy 
Tenbury Wells, Worcestershire
Gavin Preedy 
Thursday 
Line dancing with Gav  
The Memorial Hall 
Upton upon Severn , Worcestershire
sarah-jane caldwell 
Friday 
Sarah's strollers 
Royal British Legion  
Corsham, WWiltshire
  United States
Mireya Fierro 
Wednesday 
Cross the Line Dancing 
Mission Fitness 
Odessa, TX, 
Kathy Brown 
Friday 
The Dallas Bull 
The Dallas Bull 
Tampa, Florida, 
Lacey Key 
Wednesday 
Get To Steppin 
Thomasville Family YMCA 
Thomasville, North Carolina, 
Dennis Bosse 
Thursday 
Bristol Polish American Citizen's Club 
 
Bristol, CT
Cody Flowers 
Monday 
Dance with Cody 
District Dance Academy 
Clearwater, Florida
Lacey Key 
Thursday 
Get To Steppin 
Laurel Oak Christian Church 
High Point, High Point, North Carolina
Jean Gromacki 
Saturday 
Line Dancing with Jean 
Gabrielle's Step by Step Dance Studio 
Belleville, il
Steve Cavanaugh 
Monday 
L&S Dance 
East Bridgewater Commercial Club 
East Bridgewater, Massachusetts
Steve Cavanaugh 
Wednesday 
L&S Dance 
Middleborough Elks Lodge #1274 
Middleborough, Massachusetts
Steve Cavanaugh 
Thursday 
L&S Dance 
Hillside Country Club 
Rehoboth, Massachusetts
Steve Cavanaugh 
Tuesday 
L&S Dance 
Veterans of Foreign Wars - David F. Adams Post 611 
Taunton, Massachusetts
Linda Scott 
Tuesday 
Kickin It With Linda 
 
Schererville, Midwest
Rachael Snyder 
Wednesday 
 
Bar Anticipation 
Lake Como/ Belmar, New Jersey
Anna Taylor 
Thursday 
The Booty Crew 
Pantana Bob's  
Wilmington , North Carolina
Jim La Manna 
Tuesday 
Stompin' Sue & the Other Ones Line Dancing 
St. Jude's 
Hopatcong, Northwest NJ
Britt Beresik 
Tuesday 
Cross The Line Dancing Houston 
City of Bellaire Recreation Center 
Houston, Texas
Lacey Key 
Wednesday 
Get To Steppin 
Triangle Fitness 
Thomasville, Thomasville, North Carolina
Tracy Collins 
Wednesday 
Boot Scooters 
Midway Lounge 
Mechanicsville, Virginia

Clubs are maintained by the teachers. It is your responsibility to check details are correct before travelling.



Back to Top